2012 Audi Q5 Yağ Kapasitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
1187
2012 Audi Q5 Yağ Kapasitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2012 Audi Q5 Yağ Kapasitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2012 Audi Q5’iniz için yeni bir yağ ararken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli şeyler var. Kullanılacak en iyi yağ türünü seçmeniz gerekir. Ayrıca, sürüş alışkanlıklarınızı ve kullandığınız yolun türünü de hesaba katmanız gerekir. Yanlış türde yağ kullanmak tehlikeli olabilir, bu yüzden satın almadan önce araştırma yaptığınızdan emin olun.

Sentetik yağ

2012 Audi Q5, 3.2L V6 motoru doldurmak için 6.6 litre yağ kullanır. Bu yağ, ileri teknoloji motorlar için özel olarak tasarlanmıştır ve size yabancı tortulara karşı daha fazla koruma sağlar. Ayrıca soğuk havalarda anında akış sağlar.

Yağ değişimleri motorunuzun ömrü için çok önemlidir. Düşük motor yağı seviyesi aşırı ısınmaya neden olabilir. Ayrıca, araç aşırı hava koşullarına maruz kalırsa motora kolayca kum girebilir.

En iyi performans için yüksek kaliteli bir sentetik yağ kullanmak isteyeceksiniz. Bu tür yağlar, yabancı birikintilere karşı daha fazla direnç sunacak ve geleneksel yağlardan daha uzun süre dayanacak şekilde formüle edilmiştir. Ayrıca daha iyi viskozite sağlarlar.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı sentetik yağ markası vardır. Çok yönlü bir motor yağı arıyorsanız, Castrol Edge 5W-30 LL mükemmel bir seçimdir. Hem litre hem de litre kaplarda bulabilirsiniz.

geleneksel yağ

2012 Audi Q5 için yağ kapasitesi hayati bir faktördür. Motorunuzu aşınma ve yıpranmaya karşı korumak için düzenli olarak değiştirmek gereklidir. Bunun nedeni, yanma işlemi tarafından üretilen ısının soğutulmasına ve taşınmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca kritik motor bileşenlerine zarar verebilecek vuruntuyu da önler.

Aracınızın tutabileceği yağ miktarı arabadan arabaya değişir. Motor tipine ve dört silindirli mi yoksa altı silindirli mi olduğuna göre belirlenir. Standart bir dört silindir yaklaşık dört litre, altı silindir yaklaşık beş ila altı litre tutabilir.

Yağ filtresinin boyutu da kullanabileceğiniz yağ miktarını etkiler. Filtre birikintileri hapseder ve kirin yağınızı tıkamasını engeller. Herhangi bir sorun yaşamamak için kaliteli bir filtre satın almalısınız. Tipik olarak, yağ kapasitesi en az on litre olan bir filtre satın almalısınız.

Yüksek kilometre yağı

2012 Audi Q5 kullanıyorsanız, aracınızın beklediğinizden daha fazla yağ tükettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Aşırı yağ tüketimi, aşınmış piston segmanlarının veya silindir deliklerinin bir işareti olabilir.

Tavsiye edilen yağ değişim aralığı için kullanıcı el kitabınızı kontrol etmelisiniz. Önerilen değişikliğin ne olduğundan emin değilseniz, çevrimiçi bakabilir veya yerel bayinize başvurabilirsiniz.

Yağ değişimleri motorunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Yağ, ısıyı motordan uzaklaştırır ve kalıntıların yağ filtresini tıkamasını önler. Ayrıca sürtünme ve aşınmayı azaltmaya yardımcı olur.

Yağ değişimine hazırlanırken, yağ seviyesini bir yağ çubuğu ile kontrol edin. Ayrıca aracınızı kış aylarında yıkatmak için detaycıya götürün. Bu, motorunuza zarar verebilecek pası ve kuş pisliklerini giderecektir.

Yüksek kilometre performansına sahip motor yağları, motorunuzu korumak ve daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç kaliteli marka var.

2012 Audi Q5 Yağ Kapasitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eski motor yağından sorumlu bir şekilde kurtulma

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok Audi sahibi, bir yağ tüketimi sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bu sorun Audi A4 ve S5 ile sınırlı değildir, ancak yine de büyük bir endişe kaynağıdır.

Bu sorun aşınmış motor parçalarından kaynaklanır. Performans ve bakım sorunlarına yol açabilir. Bazı sürücüler motor tedavilerini kullanarak iyileşme bildirdiler, ancak sorunu tamamen ortadan kaldıran tek bir tedavinin kanıtlanmadığı görülüyor.

Aracınızın yağ tüketimi ile ilgili bir sorunu varsa, resmi test için ana bayiye götürmelisiniz. Bayi, motorunuzdaki yağ miktarını ölçecek ve uygun miktarda yağ ile dolduracaktır. Ayrıca uyarı ışığı yanana kadar aracınızı 500 mil sürmeniz istenecektir.

Testin ardından bayi, motordaki yağı boşaltacak ve ölçülen miktarda yağ ile yeniden dolduracaktır. Ardından, kalan yağ olup olmadığını görmek için arabanızı tekrar test edecekler. Varsa motoru tekrar boşaltıp tekrar doldururlar.

Doğru 2011 Audi Q5 2.0 Yağ Tipini Seçmek

2012 Audi Q5’inizdeki Yağ Filtresini Değiştirme
2012 Audi Q5’teki Yağ Çubuğu nerede?
2012 Audi Q5 Yağ Kapasitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
2012 Audi Q5 3.2 Yağ Kapasitesi
2012 Audi Q5 2.0T İçin Ne Kadar Yağ Gerekir?

2010 Audi Q5 3.2 Yağ Kapasitenizi Korumak İçin İpuçları
Bizi Google’da bulmak için. Buraya tıklayın.

audi q5 2012 yağ kapasitesi,
2012 q5 yağ kapasitesi,
2012 audi q5 2.0 t yağ kapasitesi,
2012 audi q5 3.2 yağ kapasitesi,
2011 audi q5 3.2 yağ kapasitesi,
2012 audi q5 2.0 tdi yağ kapasitesi,
2012 audi q5 2.0 yağ kapasitesi,
2012 audi q5 yağ kapasitesi,

2012 Audi Q5 Yağ Kapasitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler