2012 Audi Q5’inizdeki Yağ Filtresini Değiştirme

tarafından
1185
2012 Audi Q5’inizdeki Yağ Filtresini Değiştirme

2012 Audi Q5’inizdeki Yağ Filtresini Değiştirme

Yağ : 2012 audi q5’inizdeki yağ filtresini nasıl değiştireceğinizi öğrenmekle ilgileniyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda, yağ filtresini nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi ve neden sentetik yağ kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Ardından, aracınızın yağını neden daha sık değiştirmeniz gerektiğini ve yağ değişimlerinin kaydını nasıl tutacağınızı öğreneceksiniz.

Sentetik yağ motorunuz için daha iyidir

Yeni bir araba almayı düşünüyorsanız, sentetik yağa geçmeyi düşünebilirsiniz. Bu tip yağ motorunuz için daha iyidir çünkü daha uzun süre dayanır, daha fazla koruma sağlar ve yakıt tasarrufunu artırır.

Sentetik yağ doğal gazdan yapılırken, geleneksel motor yağı ham petrolden elde edilir. Her iki tip yağ da motorunuz için iyi çalışmasını sağlamak için katkı maddeleri ile formüle edilmiştir.

Sentetik yağ kullanmanın bir yararı da aşırı sıcakta üstün performans sunmasıdır. Ayrıca sentetik yağ daha yavaş parçalanır, bu nedenle motorunuzu daha uzun süre korur.

Diğer bir avantajı ise benzinli veya dizel motorlarda kullanılabilmesidir. Ayrıca motorunuzu, ömrünü kısaltabilen çamurun etkilerinden koruyabilir.

Sentetik motor yağları, aşırı koşullarda bile motor bileşenleri için optimum koruma sağlamak üzere özel olarak formüle edilmiştir. Ayrıca yüksek ve düşük sıcaklıklarda viskoziteyi kontrol edebilirler.

Yağ değişimlerinin kayıtlarını tutmalısınız.

Bir Audi Q5’iniz varsa, sorunsuz çalışmasını sağlamanın ucuz olmadığını bilirsiniz. Aslında, bu araba için yağ değişimlerinin lüks sınıftaki en pahalılar arasında olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Petrol değişim fiyatlarını bu kadar yüksek yapan çok sayıda faktör vardır. Yeni başlayanlar için, seçtiğiniz yağ türü ve filtre bir rol oynayacaktır. Ayrıca, petrol hattını değiştirmeniz gerekirse, bunu da hesaba katmanız gerekir. Yağın maliyeti de büyük bir faktör olacaktır.

Bazı sürücüler, farklı kalitede bir yağ kullanmanın sorunu hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Yerel ikliminize bağlı olarak, kendinizi yılda birkaç kez yağınızı değiştirirken bulabilirsiniz.

Yağ değişikliklerine ek olarak, Q5’in ele alınması gereken başka bakım sorunları da vardır. En belirgin olanlardan biri, aracın yağı biraz azaldığında yanan minimum yağ ışığıdır.

Eski araçlarda yağı daha sık değiştirmelisiniz.

Audi Q5’inizin yağını düzenli olarak değiştirmek her zaman için iyi bir fikirdir. Bu, aracınızın uzun yıllar boyunca en yüksek performansta çalışmasına yardımcı olabilir. Ne sıklıkta yapacağınızdan emin değilseniz, kullanım kılavuzunuzu kontrol edin. Genellikle modeliniz için uygun yağ ve bakım aralığını önerirler.

Yüksek kaliteli bir yağ filtresi, motorunuzda kir ve birikinti oluşması riskini de azaltabilir. Bazı üreticiler bunları bir paket anlaşmanın parçası olarak sunar. Ayrıca çeşitli yağ türleri de mevcuttur. Bunlar geleneksel ve sentetik yağları içerir. Sentetik yağlar geleneksel olanlardan daha pahalıdır.

Audi’niz için en iyi yağ, sahip olduğunuz motor tipine bağlıdır. Daha eski modeller geleneksel yağları kullanabilir, ancak daha yeni modeller sentetik yağlar gerektirir. Yerel ikliminizi de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, Austin Almanya’dan daha sıcaktır, bu nedenle daha yüksek kilometre performansına sahip bir yağı tercih etmek isteyebilirsiniz.

2012 Audi Q5’inizdeki Yağ Filtresini Değiştirme

Yağ filtresini temizlemelisin

2012 Audi Q5 sahibiyseniz, aracınızdaki yağ filtresini temizlemeniz önemlidir. Bunun nedeni, kirleticilerin motora girmesini ve aracın performansını etkilemesini önlemeye yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda maliyetli onarımlara yol açabilen dahili kırılma olasılığını da azaltır.

Çoğu araçta, yağ değiştirme zamanı geldiğinde yanan bir ön panel uyarı ışığı bulunur. Gösterge paneli ışığının sarı veya turuncu olması, aracın yağ değişimine ihtiyacı olduğunu gösterir. Ayrıca motor seviyesinin bir yağ çubuğu ile kontrol edilmesi önemlidir.

İlk adım, doğru yağ türünü bulmaktır. En iyi seçim sentetik bir yağdır. Sentetikler daha iyi yağlama özelliklerine sahiptir ve geleneksel yağlardan daha uzun süre dayanır. Aşınmışsa yağ boşaltma tapasını da değiştirmeyi düşünmelisiniz. Aşınmış bir tahliye tapası yağ sızıntısına neden olabilir ve fabrika torkunu engelleyebilir.

2012 Audi Q5’inizdeki Yağ Filtresini Değiştirme
2012 Audi Q5’teki Yağ Çubuğu nerede?
2012 Audi Q5 Yağ Kapasitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
2012 Audi Q5 3.2 Yağ Kapasitesi
2012 Audi Q5 2.0T İçin Ne Kadar Yağ Gerekir?

Doğru 2011 Audi Q5 2.0 Yağ Tipini Seçmek

2010 Audi Q5 3.2 Yağ Kapasitenizi Korumak İçin İpuçları
Bizi Google’da bulmak için. Buraya tıklayın.

2012 audi q5 için yağ filtresi,
audi q5 2012 yağ değişimi,
audi q5 2012 yağ filtresi,
2012 audi q5 yağ filtresi,
2012 audi q5 yağ filtresi,
2012 audi q5 yağ filtresi yeri,
2012 audi q5 3.2 yağ filtresi,
2012 audi q5 2.0t yağ filtresi,
2012 audi q5 yağ sorunları,
yağ 2012