2019 Audi Q5’iniz İçin Doğru Yağı Seçmek

tarafından
2796
2019 Audi Q5’iniz İçin Doğru Yağı Seçmek

2019 Audi Q5’iniz İçin Doğru Yağı Seçmek

Arabanız için doğru yağı seçmeye gelince birçok soru var. Aracınız için doğru yağ tipini, viskozitesini ve derecesini bilmeniz gerekir. Ayrıca motorunuzun uzun süre dayanabilmesi için yağ değişimlerinizi de takip etmeniz gerekmektedir.

viskozite derecesi

Hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, 2019 Audi Q5’iniz için doğru motor yağını kullanmanız gerektiğidir. Doğru motor yağı türü, motorunuzu korumanın yanı sıra bakım masraflarından da tasarruf etmenize yardımcı olur. Birkaç farklı yağ türü vardır ve seçim tamamen size kalmıştır.

Çok dereceli bir motor yağı kullanılması tavsiye edilir. Çok dereceli yağlar, tek dereceli yağlardan daha yüksek viskozite derecesine sahiptir, bu nedenle modern otomotiv uygulamaları için daha uygundurlar. Örneğin, 10w30, 5w20’den daha iyi bir seçimdir.

Ek olarak, bir motor yağı karışımı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bunlar, çok çeşitli sıcaklık ve koşullarda iyi çalışacak şekilde özel olarak formüle edilmiştir. Pentosin gibi markalardan çeşitli karışımlar bulabilirsiniz. Bu yüksek performanslı yağ karışımı, motorunuzu birikintilerden arındıracak ve yakıt tasarrufunu artıracaktır.

Bir diğer iyi seçim ise Amsoil. Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiştir, Amerikan işlerini destekler ve garantinizi geçersiz kılmaz.

Motor tipi

Piyasaya yeni bir araba aldıysanız, 2009 Audi Q5’e bir göz atmalısınız. Crossover, 2009 model yılı için yeniden tasarlandı ve sürüş kalitesi ile performansın heyecan verici bir karışımını sunuyor.

270 beygir güç üreten 3.2 litrelik V-6 motora sahip. Bu, onu yalnızca 6,8 saniyede 0-100 km/s hıza çıkarmak için yeterlidir.

Panoramik cam tavan, ağırlık merkezini yükselterek otomobilin havadar hissine katkıda bulunuyor. Standart jantlar, 235/60 dört mevsim lastikleri ile 18 inçtir. Diğer seçenekler arasında 20 inçlik beş kollu alaşım jantlar ve yaz performans lastikleri yer alıyor.

İçeride, kabin geniş, konforludur ve çeşitli yüksek teknoloji konfor ve kolaylık özelliklerine sahiptir. Denge kontrolü ve çekiş kontrolü dahil olmak üzere kapsamlı bir güvenlik ekipmanı seti de mevcuttur. Boyutuna rağmen, Q5’i sürmek çok eğlenceli ve esnek ve çevik bir süspansiyona sahip.

Dışarıda, Q5’in şık çizgileri ve zarif tasarımı ona atletik bir görünüm kazandırıyor. Çizgileri, sürekli bir ileri hareketi çağrıştırıyor ve kuyruk lambaları etkileyici.

Yağ değişim kitleri

Arabanızın sorunsuz çalışmasını istiyorsanız, motor yağınızı değiştirmek iyi bir fikirdir. Bu, işi yapmak için pahalı bayilere güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Çevrimiçi hızlı bir kontrol, saygın bir yerel servis sağlayıcının adını ortaya çıkarabilir. Alternatif olarak, aracınızın düzenli olarak uygun şekilde yağ değiştirmesini sağlayacak önceden monte edilmiş bir bakım kiti satın alabilirsiniz.

Hazır oradayken, kendinize bir çift güvenlik gözlüğü de alabilirsiniz. Ayrıca olası sorunlu alanların bir kontrol listesini yapmak da iyi bir fikirdir. Ayrıca, işin başındayken, hızlı bir yağ değişiminin nasıl yapıldığını da öğrenebilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok YouTube videosu vardır.

Başarılı ve sorunsuz bir yağ değişiminin püf noktası, aracınız için uygun yağ ve filtre kombinasyonunu elde etmektir. Üreticinin yönergelerine uyarsanız, daha iyi performans ve daha uzun bir garanti ile ödüllendirileceksiniz.

Uzun motor ömrü için yağ değişimlerinin kayıtlarının tutulması

Bir araç sahibi, Audi’sinde yağ tüketimi uyarıları almaya başladığında, bakımını yaptırma zamanı gelmiştir. Motorun uzun ömürlü olması için kritik öneme sahiptir. Ancak kullanılan yağ miktarının kaydını tutmak da önemlidir. Bu, daha sonra maliyetli onarımlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Arabanızın yaktığı yağ miktarını etkileyebilecek bir dizi faktör vardır. Örneğin, dur-kalk trafikte araç kullanıyorsanız, muhtemelen çok daha fazla yağ tüketirsiniz. Yağ değişiminin düzenli olarak yapılması hem motor sağlığı hem de ikinci el değeri açısından önemlidir.

Ayrıca fren hortumlarının ve balatalarının durumunu da kontrol etmelisiniz. Sızıntı veya hasar olmadığından emin olun. Herhangi bir sorun fark ederseniz, aracınızı en yakın Audi yetkili servisine götürün ve sorunu sizin için halletmelerini sağlayın.

Bir Audi Q5’iniz varsa, bakıma önemli miktarda para yatırmaya hazırlıklı olmalısınız. Pahalı bir lüks SUV olabilir, ancak onarım maliyeti genellikle yenisinin maliyetinden çok daha azdır.

Daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

2009 audi q5 için doğru yağ seçimi,arabam için doğru yağ seçimi,2009 audi q5 yağ tipi,2009 audi q5 yağ değişimi,2009 audi q5 yağı,audi 2009 q5 yağ tipi,audi q5 için en iyi yağ nedir, audi 2010 q5 yağı, q5 audi yağ tipi, q5 audi yağ değişimi, q5 audi yağı, audi q5 2009 için yağ, audi q5 2009 için motor yağı, audi q5 2.0t için önerilen yağ, audi q5 için önerilen yağ, 2009 audi için yağ q5,audi q5 üzerindeki yağ nasıl kontrol edilir,2009 audi q5 3.2 için yağ,audi q5 2009 yağı,audi yağı q5,2009 audi q5 yağ seviyesi kontrolü,15 audi q5 yağ kapasitesi,2009 audi için yağ q7,audi için yağ q5 2009,audi q5 2009 için tavsiye edilen yağ,audi yağı q5,audi q5 2009 yağı,audi yağı tipi q5,hangi yağ aud