How to make hair gel at home?

tarafından
2632
How to make hair gel at home?

You can use gel for many purposes, such as keeping the curls that you have been working on for a long time, or getting a smooth look from your tightly gathered hair, but gels with chemical content can harden and harden your hair and prepare the ground for breakage. In order not to be deprived of a beautiful appearance while protecting your hair, you can make hair gel very simply with the materials you can find at home.

How to make natural hair gel?

How to make gelatin hair gel:

Gelatin contains keratin proteins, which have a hair-strengthening effect. It adheres particularly well to damaged areas and helps smooth the hair cuticle, increase shine and reduce breakage. However, for this recipe to be good for your hair, you have to be a little stingy with the use of gelatin.

  • Half/quarter teaspoon gelatin powder
  • Half a glass of boiled water

With these two very simple ingredients, you can make any hard jelly you want. Use a quarter teaspoon of powder if a lighter product will suffice, or half a teaspoon for a stronger product. You can drip fragrant and beneficial oils according to your wish.

Aloe vera gel

Aloe vera is a great hair moisturizer and scalp conditioner and can also be used as a styling gel.

  • Half a glass of aloe vera gel
  • Up to 24 drops of essential oil (optional)

If you are using essential oils, add them to the aloe vera gel and mix. If you are going to use the mixture or directly, keep the aloe vera gel in a closed container in an airtight manner.

Hair gel from flaxseed

  • Less than a glass of water
  • 1 and a half tablespoons of flaxseed

Boil the flax seeds, on which you add water, in a saucepan, when it starts to boil, let it boil for 10 minutes over low heat. Then strain with the help of a fine sieve or a permeable cloth. You can use this mixture for 10 days in an airtight way.

Oils you can add to your jelly

You can add them to your mixes to take advantage of the pleasant smells and benefits of natural oils.

Mint and rosemary: Stimulates hair growth and adds shine.

Patchouli and tea tree: It has beneficial pore-closing properties for oily hair.

Lavender and cedarwood: Moisturize dry hair.

Faydalı Sitelerimiz

Memur Ol – Memur ve İşçi alımları ve bununla birlikte tüm kamu alımlarını sizler için araştırıp ilginize sunan Haber siteniz.
Spor Haber TR –  Spor yorum uzmanlarının özetlerini değerlendirerek kısa ve öz analizler yapmak ve doğru sonucu değerli okurlarımıza sunmak için çalışan spor haber siteniz.
Olsada Yesek – OlsadaYesek Nedir ? Hayatımızda en önemli yerin sahibi olan, o vazgeçilmez lezzetlerin tarifleri bir gün mutlaka sofralarımızda yer alacak.
Asker Ol – Askerlik ve Asker alımları hakkında aradığınız her bilgiyi sizler için en doğru kaynaklardan detaylı olarak araştırıp sunan blog siteniz.
Bursa Kombi Teknik Servis – Kombi tamiri, arıza kodları ve bilimum diğer tüm elektronik cihazların arıza kodları ve çözümleri hakkında sizlere bilgi veren blog siteniz.
Trader Takip – Sizler için Döviz, Altın ve Kripto üzerine Trader’ların paylaştığı gönderileri araştırıp anında yayınlayan blog siteniz.
Travels Guide Turkey – Türkiye hakkında gezilip görülmesi gereken her durağı ve noktayı sizler için araştırıp tatil planlarınızı kolaylaştırmanızı sağlayan bilgileri veren blog siteniz.

Ayşe Türküm

Most Popular Posts

Most Clickeds Post